ИЗЛОГ КЊИГЕ

Милан Богојевић
Милунка Савић ордење и ожиљци
Прометеј

Књига о Милунки Савић Ппрема речима Александра М. Гајића представља портет живота обичног човека, у овом случају жене, у српском друштву пре стотину година. Милунка Савић, српска хероина, која је са својом сељачком интелигенцијом парирала многим умовима свога времена, храбошћу инспирисала своје саборце, довитљивошћу показала спремност српских жена, својом упорношћу, особеношћу и скромношћу наставила је Сизифов посао. Ипак, поред свих наведених епитета, Милунка је заузела још једно значајно место у друштву заборава, чак и поред свих својих заслуга и жртава које је поднела за слободу своје земље. Жена храбрија од многих мушкарца која је рањавана четири пута, српска Јованка Орлеанка, како су је назвали поједини француски часописи, која је била носилац два ордена Легије части, жена због којег је једини пут каснио чувени Оријент експрес на обележавање десетогодишњице победе у Великом рату, довољне су чињенице да се посвети књига најодликованијој жени у историји ратовања.

Група аутора
Ларус – Мали речник симбола
Лагуна

Симболи су кључеви знања: неразумљиви и енигматични за неупућене, они исијавају значење за онога ко уме да их одгонетне и открије њихов скривени смисао, кодове и табуе. Симболика, чији су корени у Библији и антици, свеприсутна је у верским обредима, езотерији и уметности, али и у психоанализи, политици, рекламама…Скривени смисао приписује се како биљкама и животињама, тако и бојама, бројевима, облицима, фантастичним створењима… па се на тај начин свет претвара у „шуму симбола“ која врви од значења. Изузетној привлачности Малог речника симбола доприноси и обиље илустрација.

Лаза Костић
Суверенство Србије
Катена мунди

Књига Суверенство Србије: Огледи из естетике и политике Лазе Костића представља збирку есеја који истражују борбу Србије за независност и идентитет у контексту 19. века. Костићев стил и критички приступ чине ово дело једним од најважнијих у српској интелектуалној и политичкој историји. Лаза Костић је био један од водећих српских интелектуалаца. Поред тога што је био песник, Костић је био активан у политичком животу Србије и Европе. Његова борба за српски национални идентитет водила га је кроз многа искушења. Био је члан Уједињене омладине српске и учесник у политичким расправама у Мађарском парламенту. Књига Суверенство Србије открива Костићево дубоко разумевање везе између културе и политике. Суверенство Србије даје увид у политичке и културне борбе које су обликовале српску нацију током 19. века. Костићеви есеји обухватају теме као што су српско-угарски односи, руска подршка Србима и улога Аустрије у односима са Србијом. Књига открива сложеност дипломатских и културних односа са великим силама тог времена. Једна од кључних тема у књизи је веза између естетике и политике. Костић је веровао да су културне вредности једнако важне као и политичке борбе, те да су оне испреплетане. Он анализира како су политички догађаји утицали на културну сцену Србије и обрнуто. Књига показује како је српска култура била средство отпора и очувања националног идентитета. Костић анализира улогу Србије у европском контексту, указујући на изазове у борби за признање. Као посланик у Мађарском парламенту, сарађивао је са Јованом Ристићем и другим значајним политичарима. Костић указује на улогу коју су Русија и Аустрија играле у тим процесима, али и на значај саме Србије као независног политичког актера. Суверенство Србије је кључно дело за разумевање српске политичке и културне историје 19. века. Лаза Костић својим радовима пружа дубоку анализу политичких и естетских аспеката који су обликовали српску борбу за суверенитет и идентитет. Ова књига је неопходно штиво за све који желе да разумеју корене српске националне борбе.

Васа Казимировић
НДХ у светлу немачких докумената и дневника Глеза фон Хорстенауа 1941-1944
Прометеј

Васа Казимировић је, још једном, ставио стручној и општој јавности на располагање једно вредно дело, приказао прилично обиман извод из животног пута једног сведока времена светских ратова и у многоме једне трагичне историјске фигуре.То је врло значајна заслуга и представља вредан прилог нарочито проучавању Србоцида хрватске државе 1941–1945. Мишљења сам да критика његовог дела исто тако може да буде само идеолошки мотивисана а упечатљив пример за то је и примедба генерала Басте, аутора поговора претходног издања:
„У овој књизи Васа Казимировић се претежно служио документацијом иностране провенијенције. То само по себи не би била грешка да је више коришћена и југословенска хисторијска документација, да су у тексту још више заступљени и ти погледи на одређене догађаје и личности о којима се говори у њемачким документима и у Глезовим записима. Аутор није довољно користио југословенска капитална дјела: 174 књиге Зборника докумената НОР-а, Сабрана дјела Јосипа Броза Тита, документа Комисије за ратне злочине, многобројне зборнике и монографије на тему НОБ који су изашли у СФРЈ, бележи поред осталог у рецензији ове књиге Владимир Умељић.

Васиљ Поповић
Европа и српско питање
Катена мунди

„Европа и српско питање је најбољи, сажет преглед политике великих сила према Србима у 19. веку. Васиљ Поповић је овде приказао и протумачио однос Русије, Аустрије, Британије, Француске, потом Немачке и Италије, у распону од једног века, према Србији, Црној Гори и неослобођеним деловима српског народа у суседним царствима. Проучио је, међутим, и однос Срба према политици великих сила, како су „удешавали своје држање према њој, и како је та политика утицала на њихову судбину у најодлучнијем периоду наше прошлости“. Срби су, кроз цео 19. век, „удешавали своје држање“, али главни циљ, самосталност и слободу у одлучивању о сопственој судбини, упркос вољи великих сила, нису мењали.Појам „српско питање“ значи, како Поповић објашњава, „питање националног ослобођења и уједињења“. Оно је отворено у приближно исто време када и италијанско, немачко и слична национална питања тога доба. То је било могуће, како примећује Поповић, тек после Француске револуције и успона начела либерализма и демократије у европској политици. Формално, дипломатски, српско питање постављено је пред европске силе, као спремно за решавање, тек у Анексионој кризи 1908–1909. године. (…) Србија као да се, у нашем времену, после разбијања Југославије, вратила у геополитички положај из 19. века. Несвесна сопствених дипломатских традиција, она још трага за циљевима и смислом своје спољне политике. Борба за пуки опстанак, која јој је наметнута, не може да буде њен високи идеал. Постоји ли данас „српско питање“? Има ли на силу распарчани српски народ право да обнови идеју ослобођења и уједињења? Књига Европа и српско питање сведочи о томе како су тобоже недостижни идеали, захваљујући памети и храбрости наших предака, када је за то сазрело време, постали стварност.“ (Из предговора проф. др Милоша Ковића).

Артур Котерел и Рејчел Сторм
Свеобухватна енциклопедија митологије
Вулкан издаваштво

Свеобухватни приказ задивљујућих прича и легенди најфасцинантнијих и најочаравајућих митологија древног света. Од А до Ш када су у питању митолошке појаве два велика континента. Преко хиљаду абецедних уноса описује средишње митолошке фигуре сваке културе понаособ, њихову важност за древне цивилизације.Кроз више од хиљаду фотографија које сежу преко петнаест векова, од древних времена до садашњих дана, приказани су најимпозантнији симболи и сведочанства која се односе на митологију. Изванредан сликовити приказ митолошких тема и симбола од кључне важности свакој од наведених култура. Два највећа стручњака у својим пољима пружају нам животну приповест великог научног значаја.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *